Kuva: Shutterstock

Mies varasti imulakaisukoneen ja lähti pakoon poliisia

12.02.2025 14:45 - Sanni Seppä / sanni.seppa@bauermedia.fi

Kuljettaja aiheutti useita läheltä piti -tilanteita Oulussa.

Poliisi sai tiistaina aamupäivällä ilmoituksen Oulun keskustasta sijaitsevasta parkkihallista anastetusta imulakaisukoneesta. 

Poliisi havaitsi lakaisukoneen Kuusamontiellä ja lähti miehen perään. Imulakaisukoneen anastanut mies ei kuitenkaan piitannut poliisin antamasta pysäytysmerkistä, vaan lähti pakenemaan poliisia lakaisukoneen maksiminopeudella. Lakaisukoneen maksiminopeus oli noin 60 kilometriä tunnissa.

Poliisi kertoo, että noin vartin takaa-ajon jälkeen kone suistui ojaan kuljettaman tekemän ajovirheen vuoksi ja kaatui kyljelleen. Poliisin mukaan miehen ajo oli vaarallista ja aiheutti useita läheltä piti -tilanteita lakaisukoneen suhteellisen pienestä ajonopeudesta huolimatta.

Miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä rattijuopumuksesta.

Poliisi haluaa huomauttaa, että kaikkia moottoriajoneuvoja on kuljetettava aina ja kaikissa tilanteissa selvinpäin. Sama sääntö koskee kaikkia ajettavia koneita ja laitteita, myös esimerkiksi päältä ajettavaa ruohonleikkuria. 

Lue myös: Tehdastyöntekijä jäi koneeseen puristuksiin ja kuoli

Lue myös: Järjestäytyneen rikollisorganisaation epäillään tuoneen Suomeen miljoonien eurojen edestä huumeita

Lue myös: Neljä poroa anastettiin ja tapettiin - poliisi pyytää havaintoja

Lähde: Poliisi

Kilpailut

Uusimmat