Käsidesikännit ongelmana lapsilla

08.12.2009 21:00 -

Sikainfluenssan levitessä käsidesit ovat myös yleistyneet kaikkialla. Kanadalaisille lapsille ja nuorille on kuitenkin muodostunut ongelma käsidesinfiointiaineista.

Macleans.ca-sivusto uutisoi kanadalaislasten keskuudessa yleistyneistä tapauksista, joissa lapset ja nuoret juovat raakana käsidesinfiointiaineita. Käsidesinfiointiaineet sisältävät noin 80 prosenttista alkoholia ja se houkuttelee nuoria juomaan niitä nopean humalan toivossa.

Monissa kanadalaiskouluisssa ollaankin kielletty käsidesinfiointiaineet, jotka sisältävät alkoholia.

Texasilaista nuorukaista oltiin myös syytetty käsidesin imppaamisesta, mutta syytteistä oltiin luovuttu, koska aine ei ole luokiteltu osavaltiossa impattavaksi aineeksi. Syytetyn isä oli myös todistanut, että poika oli haistellut käsidesiä, koska oli pitänyt sen hajusta

Kilpailut

Uusimmat