Laadukas kuorinta tekee ihmeitä iholle - Voice testasi kauppojen uutuudet
Laadukas vartalonkuorinta kuuluu jokaisen naisen vakiovarusteisiin. Voicen asiantuntijaraati testasi joukon laadukkaita vartalonkuorintoja ja antoi arvionsa.
Markkinoilla on tarjolla lukemattomia vaihtoehtoja, joista juuri itselle sopivan tuotteen löytyminen voi olla haastavaa. Kokosimme alle joukon kuorintauutuuksia vartalolle ja annoimme niistä arviomme.
Tuote: Baylis & Harding Invigorating Walnut Body Scrub
Hinta: n. 7 euroa
Koostumus: Hyvin juokseva, helposti tulee käytettyä liikaa. Parhaan lopputuloksen sai käyttämällä tuotteen kanssa pesukintaita.
Teho: Iho pehmeni, mutta paras lopputulos syntyi pesukintaiden kanssa.
Muuta tuotteesta: Tuubia helppo käyttää ja ihoon jäi käytön jälkeen mieto, hyvä tuoksu.
Tuote: Biotherm Huile de Gommage Oil Therapy
Hinta: n. 36 euroa
Koostumus: Paksu voide, jota sai todella puristaa purkista.
Teho: Todella tehokas tuote, jonka jälkeen iho jäi sileäksi ja hyvin puhdistetuksi. Tuntui kuin ihoon olisi jäänyt ohut, miellyttävän öljymäinen pinta.
Muuta tuotteesta: Kaunis tuubi, tuoksu melko voimakas, mutta miellyttävä.
Tuote: L'Oreal Sublime Body Exfotonic
Hinta: n. 13,50 euroa
Koostumus: Rakeet melko isokokoisia, joten ei ehkä paras tuote herkkäihoiselle.
Teho: Tehokas tuote, jonka jälkeen iho tuntui pehmeältä ja kunnolla kuoritulta. Tuntui kosteuttavan ihoa.
Muuta tuotteesta: Tuoksu ihanan raikas ja sporttinen
Tuote: Lovea Bio Vartalon kuorintavoide
Hinta: n. 12,50 euroa
Koostumus: Sopivan paksu ja helppo levittää. Tuotetta joutui kuitenkin käyttämään kerralla melko paljon.
Teho: Iho tuntui käytön jälkeen pehmeältä ja sileältä.
Muuta tuotteesta: Hunajainen tuoksu oli miellyttävä.
Tuote: Lumene Arctic Spa Vartalonkuorinta
Hinta: n. 10,90 euroa
Koostumus: Hieman hyytelömäinen ja tanakka, mutta hyvin sormissa soljuva. Hiukan hiekkamainen.
Teho: Tuote toimi todella hyvin ja kosteutti ihoa, olematta liian voimakas.
Muuta tuotteesta: Tuoksu tuntui aluksi liian voimakkaalta, mutta huuhtelun jälkeen iholle jäi kaunis, kevyt kukkaistuoksu. Ylellisen tuntuinen tuote.
Tuote: Burt's Bees Sugar Scrub
Hinta: 19,90 e
Koostumus: Todella paksua ja jäykkää, silti helppo käyttää.
Teho: Paksun koostumuksensa ansiosta todella tehokas. Aine tuntui myös iholla luonnolliselta.
Muuta tuotteesta: Mieto ja luonnollinen tuoksi, hiukan hunajainen. Purkki on kätevä ja helppokäyttöinen.
Tuote: Herbina kaura-suklaa Vartalonkuorinta
Hinta: n. 5,99 euroa
Koostumus: Melko karhea, rakeet isoja.
Teho: Ihosta tuli ihanan pehmeä heti ensimmäisen käyttökerran jälkeen.
Muuta tuotteesta: Tuoksu ihanan suklainen.
Tuote: Aco Sense & Care Soft Skin Body Scrub
Hinta: 8,70 euroa
Koostumus: Ihanan pehmeä ja silkkinen
Teho: Jätti ihon täysin pehmeäksi.
Muuta tuotteesta: Kaunis purkki, joka on myös helppokäyttöinen. Tuoksu miedon persikkainen.
Tuote: Lumene 2 in 1 Shower Gel & Scrub
Hinta: 4,90 euroa
Koostumus: Geelimäinen ja hellävarainen. Ei liian karkea.
Teho: Iho jää puhtaan, tasaisen ja kimmoisan tuntuiseksi. Ei kuorinut liikaa, tuntui tarpeeksi hellävaraiselta jopa päivittäiseen käyttöön.
Muuta tuotteesta: Ihanan pirteä tuoksu ja helppokäyttöinen. Myös kätevä, koska samassa tuotteessa on kaksi tuotetta yhdessä, suihkugeeli ja kuorinta.
Tuote: Exuviance Rejuvenating Bionic Scrup
Hinta: 42,00 euroa
Koostumus: Paksu ja tahnamainen. Todella pienikin määrä tuotetta riittää hyvin yhteen kuorintakertaan.
Teho: Erittäin tehokas jo pienelläkin määrällä. Iho jäi ihanan pehmeäksi ja sileäksi. Todella tehokas tuote, joka tuntui ylelliseltä.
Muuta tuotteesta: Todella riittoisa, tuoksu hyvin mieto ja neutraali.
Lue myös edellinen testimme, jossa esittelimme ja arvioimme uutuuspuuterimme. Uutisen löydät täältä.
Tutustu myös kauneusasiantuntijamme meikkitutorialeihin sekä kauneusvinkkeihin täältä.