Suunnittelumoka: Lontoon olympialaisten logo näyttää Lisa Simpsonilta tuhmissa puuhissa

24.11.2009 09:35 -

Vuoden 2012 Lontoon olympialaisten logo on hyvin abstrakti kubistinen työ. Liekö suunnittelijalla silti ollut mielessä Simpsons-perheen tytär Lisa Simpson, kuten valtaisan suosittu Facebook-ryhmä vihjaa.

Jo lähes 80 000 ihmistä on liittynyt ryhmään, joka huomauttaa, että logosta tulee erehdyttävästi mieleen Lisa Simpson harrastamassa suuseksiä.

Törkeä mielikuva ei varmasti ole parasta mainosta olympialaisille, mutta valitettavasti moka on jo tapahtunut. Katso kuva täältä (Facebook.com) ja päätä itse, onko jutussa perää.

Logo on saanut paljon kritiikkiä myös Facebook-ryhmän ulkopuolella, sillä Daily Mailin mukaan Wolff Olins -konsulttifirma käytti olympialaisten ilmeen suunnitteluun vuoden, mistä heille maksettiin 400 000 puntaa.

Kilpailut

Uusimmat