Kuva: Shutterstock
Norjassa mittava öljyvuoto - sabotaasin mahdollisuus olemassa
Öljyä pyritään nyt keräämään mahdollisimman tehokkaasti.
Norjassa on havaittu mittava öljyvuoto, jossa on syytä epäillä myös sabotaasin mahdollisuutta. Öljyä on päässyt vuotamaan arviolta jopa 50-60 tonnia.
Vuoto on tapahtunut Bærumissa vanhalla Hamangin sähköasemalla, missä havaittiin sunnuntai-iltana murron jälkiä, kertoo norjalainen kantaverkkoyhtiö Statnett. Vanha asema on poistettu käytöstä uuden tieltä viime syksynä. Vuoto on saatu huomaamisen jälkeen sittemmin pysähtymään.
Statnetin projektipäällikkö Thomas Fennefoss arvioi, että vuoto on tapahtunut, kun joku on tarkoituksellisesti irroittanut muuntajasta kannen aiheuttaen vuodon.
– Vaikuttaa siltä, että joku on leikannut aidan läpi ja sitten irrottanut kannen siellä olevasta muuntajasta niin, että öljyä on alkanut vuotaa ulos, kommentoi Fennefoss.
Vuotanutta öljyä pyritään nyt keräämään mahdollisimman paljon, mutta osa on vuotanut maahan ja läheiseen Sandvik-jokeen.
Lue myös: Jälleen uusi epäily sabotaasiyrityksestä - tällä kertaa Gotlannissa
Lue myös: Eagle S -säiliöalus poistui Suomesta - kolme miehistön jäsentä joutui edelleen jäämään
Lähde: Statnett