Kuva: Shutterstock

Lapseen törmättiin suojatiellä ja ajettiin pois - poliisi pyytää havaintoja

24.04.2025 20:15 - Minttu Tikkanen / minttu.tikkanen@bauermedia.fi

Törmäys tapahtui Helsingissä.

Huhtikuun alussa alaikouluikäinen lapsi oli ylittämässä suoajtietä Helsingin Vuosaaressa, kun autoilija törmäsi häneen ja jatkoi matkaansa. Törmäys tapahtui 3. huhtikuuta noin kello 16 auton ajaessa pitkin Pohjavedenporttia ja kääntyen kohti Pohjavedenkatua. 

Lapsi oli ylittämässä suojatietä pyörän kanssa, kun auto epäillysti osui häneen kaataen sekä lapsen että pyörän. Tilanteessa epäilty kuljettaja tööttäsi, mutta ei noussut autosta, vaan jatkoi ajamista. Lapsi pääsi kuitenkin itse nousemaan ylös, ja hänen mahdolliset vammansa tarkistettiin terveydenhuollossa. 

Poliisi pyytää nyt havaintoja tai vihjeitä epäillystä. Aiemmin saatujen havaintojen mukaan epäillyllä olisi ollut vaaleanruskea iho ja hänen ajamastaan mustasta autosta kuulunut musiikkia. Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena. 

Kaikki mahdolliset silminnäkijähavainnot tai tiedot epäillystä voi toimittaa sähköpostiosoitteeseen rek.helsinki@poliisi.fi.

Lue myös: Pääsiäisviikonloppu piti poliisin kiireisenä

Lue myös: Poliisi varoittaa Kontiolahdella liikkuvasta karhunpennusta - ethän lähesty

Lue myös: Pääsiäispyhinä lukuisat autot joutuivat ilkivallan kohteeksi - epäillään nuoria tekijöitä

Lähde: Poliisi

Kilpailut

Uusimmat