Kuva: Shutterstock
Poikkeuksellisesti käyttäytynyt karhu lopetettiin Kontiolahdella
Poliisi kertoo, että ihmisten pihoilla vieraillut karhu jouduttiin lopettamaan.
Toistuvia pihavierailuja tehnyt karhu lopetettiin Kontiolahdella torstaina 24. huhtikuuta. Päätöksen lopettamisesta teki Itä-Suomen poliisi.
Poliisi kertoo, että yksi tai useampi karhu on tehnyt Kontiolahden Paiholan alueella asuttujen talojen pihoihin useita eri vierailuita 10.-23.4. välisenä aikana. Karhun karkottamispäätös on ollut voimassa alueella 16. huhtikuuta alkaen.
Alueelle tehtiin aiemmin kaksi onnistunutta karkotusta, joiden seurauksena karhu poistui pihojen välittömästä läheisyydestä. Karhu kuitenkin jäi edelleen alueelle asutuksen läheisyyteen ja pihavierailut toistuivat.
Torstaina karhun käyttäytyminen ihmistä kohtaan oli poliisin mukaan lajille poikkeuksellista, sillä eläin ei reagoinut ihmisiin eikä ampumisen ääniin lyhyen matkan päästä. Poliisi arvioi karhun vaaralliseksi ihmisen hengelle ja terveydelle sen käyttäytymisen vuoksi ja karhu määrättiin lopetettavaksi.
Kuollut karhu lähetetään Ruokaviraston tutkittavaksi.
Poliisi muistuttaa, että talviuniltaan heränneet karhut ovat nälkäisiä ja voivat ajautua ihmisten asuttamaan ympäristöön hankkiakseen ravintoa. Tämän vuoksi esimerkiksi lintujen talviruokinta on lopetettava viimeistään nyt ja ruokintapaikat kannattaa siivota huolellisesti. Erityisen tärkeää tämä on alueilla, joissa on vahva karhukanta.
Lue myös: Lapseen törmättiin suojatiellä ja ajettiin pois - poliisi pyytää havaintoja
Lue myös: Näin huomaamattomasti taskuvaras toimii - poliisi jakoi varoittavan videon Helsingin keskustasta
Lue myös: Poliisi varoittaa Kontiolahdella liikkuvasta karhunpennusta - ethän lähesty
Lähde: Poliisi