Petri Nygård: Suomalainen musiikki ei ole laadukasta
Viime viikonloppuna Himoksen Pipefest-tapahtumassa esiintynyt räppäri Petri Nygård paljasti Voicelle omat musiikilliset vaikuttajansa.
Artisti ei juurikaan fanita suomalaista musiikkia tai kotimaisia artisteja. Miehen mukaan Suomi on pahasti jäljessä musiikkinsa puolesta useita muita Pohjoismaita.
- En tykkää suomalaisesta musiikista. Se ei ole laadukasta. Miksi kuuntelisin kotimaista musiikkia, joka on jo vanha juttu, kun voin kuunnella tuoreempaakin musiikkia. Suomi on kaikessa jäljessä muita Pohjoismaita, Nygård tykittää.
Metallimusiikin saralla, räppärin mukaan, Suomesta löytyy kuitenkin potentiaalia. Varsinaisia esikuvia Nygårdilta ei löydy, mutta musiikillisiksi vaikuttajikseen mies mainitsee muun muassa Kissin sekä Alice Cooperin.
Kilpailut
Uusimmat
"Elämäni pisimmät viikot" - Ella Kanninen muistelee neljän vuoden takaisia terveyshuolia
Uutuusdokumentissa sukelletaan vanhoillislestadiolaisten nuorten Suviseuroihin
Hittisarjan uusi kausi julkaistiin, ja nyt turistien odotetaan vyöryvän Thaimaahan
Tiedätkö mihin kierrätysastiaan hedelmien punnitsemisessa tuleva vaakatarra kuuluu?
Myös Rihanna innostui kauden trendiasusta - esitteli kaksi erilaista kokonaisuutta
Näytä lisää