Brittibändin rumpali matkustaa USA:han puolustamaan kuolemaantuomittua
Brittiläisen Keane-yhtyeen rumpali Richard Hughes toimii Amnesty Internationalin lähettiläänä vastumalla kuolemantuomiota.
Hughes matkustaa paikan päälle puolustamaan Troy Davis -nimisen miehen tuomion täytäntöönpanoa. Hughes on kampanjoinut Troy Davisin tuomion purkamiseksi jo vuosia.
Davis tuomittiin alun perin kuolemaan vuonna 1991, ja viime vuonna Davis oli kahden tunnin päässä kuolemasta ennen kuin tuomion täytäntöönpanoa siirrettiin.
Tuomio tuli poliisin murhasta, joka tapahtui vuonna 1989. Davisia ei ole kuitenkaan koskaan pystytty yhdistämään rikokseen, eikä suurin osa todistajista ole varmoja näkivätkö he juuri Davisin murhapaikalla.
Kilpailut
Uusimmat
"Aina se työntää naamaansa joka paikkaan" – mikä ajaa Esko Eerikäistä julkisuuteen?
Millainen pääsiäistyyppi olet horoskooppimerkkisi perusteella? Lue tekoälyn laatima leikkimielinen kuvaus
Osin alaikäisten nuorten epäillään Suomessa levittäneen huomattavia määriä huumausaineita
Vuoden iskelmä -äänestyksen top 30 -lista julki - katso, ketkä kaikki nousivat listalle
Kevät saa nuoret ja kokemattomat hirvieläimet liikkeelle - onnettomuusriski kasvaa
Näytä lisää