Brittifestivaalin ennätysyritys: Maailman suurimpaan festarikuvaan on tägännyt itsensä jo yli 8000 ihmistä
Matkapuhelinoperaattori Orange otti Glastonbury-festivaaleilta 1,2 gigapikselin kokoisen kuvan. Nyt yritys haluaa, että ihmiset "tägäävät" eli merkitsevät itsensä kuvaan.
Tarkoituksena on kerätä Guinnessin ennätysten kirjaan oikeuttava määrä tägäyksiä yhteen valokuvaan. Tällä hetkellä 8257 ihmistä on merkinnyt olevansa kuvassa.
Kuvatulla alueella Glastonbury-festivaaleilla oli kuvaushetkellä - Englannin ja Slovakian jalkapallo-ottelun puoliaika - noin 70 000 ihmistä. Koska digikuva on hervottoman kokoinen, kuvaa pääsee suurentamaan niin paljon, että kaukanakin olevien ihmisten kasvot on helppo erottaa.
Tutustu maailman suurimpaan ja tägätyimpään festivaalikuvaan täällä (orange.co.uk).
Asiasta kertoi Suomessa ensimmäisenä M&M-lehden blogi.
Kilpailut
Uusimmat
Suomalainen sauna lämpiää Baselin puistossa koko viisuviikon
Yhden elokuvan suosiossa hurja nousu Paavin kuoleman myötä
Punkkikausi on jo täydessä vauhdissa - punkkeja havaittu runsaasti eri puolilla Suomea
HSL:n isot lippuautomaatit poistuvat käytöstä
Näissä kolmessa maakunnassa väkiluku kasvoi eniten
Näytä lisää