Kuva: Timo Korhonen / AOP
Erika Vikman julkaisi Instagramissa ajatuksia herättävän postauksen - asetettiin 18 vuoden alaikäraja
"Girls we have a job to do", kuului Erika Vikmanin julkaisun kuvateksti.
Suomen euroviisuedustaja Erika Vikman julkaisi Instagramissa julkaisun, jonka alaikärajaksi on asetettu 18 vuotta. Julkaisun pääsevät näkemään vain yli 18-vuotiaat Instagramin käyttäjät. Julkaisun rajoittamisesta on uutisoinut muun muassa Yle.
Kyseisen kuvakarusellin kuvateksti on "girls we have a job to do" eli suomennettuna "tytöt meillä on töitä tehtävänä". Julkaisu on kerännyt jo yli 37 000 tykkäystä.
Julkaisun ensimmäinen kuva on hänen Uuden Musiikin Kilpailun esityksestä. Seuraavassa kuvassa on kollaasi Suomen aikaisempien vuosien euroviisuedustajista.
Pelkissä alushousuissa esiintynyttä Windows96mania kuvaillaan "upeaksi showmaniksi", paidatonta Lauri Ylöstä sanoilla "rokkimiäs", koko ylävartalon paljastavaa Käärijää "hauskaksi jäbäksi". Kollaasissa on kuva myös Vikmanista sanoilla "Miksi Suomi lähettää puolialastoman lorton viisuihin?".
Julkaisun on selkeästi tarkoitus herätellä ajatuksia siitä, miksi juuri Vikmanin paljas pinta aiheuttaa monissa niin suurta kauhistelua, eikä esimerkiksi Windows95manin esiintyminen puolialasti aiheuttanut samanlaista kommentointia.
Julkaisu on kerännyt lukuisia kannustavia kommentteja ja kiitosta siitä, kuinka Vikman raivaa tietä myös muille naisille.
Myös Käärijä on kommentoinut julkaisua.
– Syntisiä olemme kaikki. Nahka esille ja torille, tiivisti Käärijä.
Lue myös: Erika Vikmanin sijoitus Euroviisujen vedonlyönnissä otti yllättävän käänteen
Lue myös: Erika Vikmania pidetään UMK:n ennakkosuosikkina - mitä mieltä tästä on kilpakumppani Nelli Matula?