Kuva: AOP/Ismo Pekkarinen

Yle: Terveystalossa laskutettu asiakkailta toistuvasti ylihintaa

31.03.2025 17:15 - Sanni Seppä / sanni.seppa@bauermedia.fi

Ylihintaa laskuttaneet lääkärit ovat hoitaneet pääosin työterveyspotilaita.

Terveystalossa on viime vuosien aikana selvitetty tapauksia, joissa lääkäri on veloittanut asiakkailta ylihintaa, kertoo Yle. Tämä tarkoittaa sitä, että yksittäinen lääkäri on siis useamman kerran laskuttanut toteutunutta pidemmistä vastaanottokäynneistä. Toiminta on jatkunut pidemmän aikaa.

MOT:n tietojen mukaan ylihintaa laskuttaneet lääkärit ovat hoitaneet pääosin työterveyspotilaita. Tällöin laskun hoitaa siis työnantaja, jolloin liikalaskuttaminen on helpompaa, koska maksava yritys ei potilassalaisuuden vuoksi voi tarkkaan nähdä, millaisista osista laskutus koostuu.

Terveystalo on myöntänyt asian Ylelle. Terveystalon terveydenhuollon palvelujen johtava ylilääkäri Jukka Pitkäsen kertoo Ylelle, että kyse on yksittäistapauksista, joita on viime vuosina selvitetty joitakin per vuosi.

Pitkäsen mukaan jokainen tapaus harkitaan erikseen, mutta osa tapauksista on ollut Terveystalon mielestä sen verran vakavia, että yritys on päätynyt purkamaan ammatinharjoittajina toimineiden lääkäreiden sopimuksia. Näissä tapauksissa asiaa ei ole saatettu asiakkaiden tietoon, eikä ylilaskutusta ole hyvitetty.

Lue myös: Verohallinto muistuttaa: noin puolella miljoonalla asiakkaalla tärkeä määräpäivä ensi viikolla

Lue myös: Moni tekee rusakonpoikasen nähdessään ison virheen: "On mahdollista, että emo ei enää hyväksy sitä takaisin"

Lue myös: HD-lähetyksiin siirrytään vaiheittain tästä päivästä alkaen - yhä talouksia, jotka eivät ole valmiita

Lähde: Yle

Kilpailut

Uusimmat