Kuva: Sutterstock

Yle: Paavo Nurmen hautakiveen kajottiin - olympiarenkaat hukassa

22.04.2025 14:45 - Sanni Seppä / sanni.seppa@bauermedia.fi

Turun hautausmaan työpäällikkö Heikki Haavan mukaan ilkivalta on mahdollista.

Paavo Nurmen hautakiveen kiinnitetyt olympiarenkaat ovat kadonneet. Asiasta kertoo Yle.

Hautaa koristaneet kultaiset olympiarenkaat katosivat hautakivestä ilmeisesti pääsiäispyhien aikana. Turun hautausmaan työpäällikkö Heikki Haavan mukaan tiedossa ei ole, että renkaat olisi pitänyt poistaa kivestä esimerkiksi puhdistusta tai muuta huoltoa varten.

– Säärasitus on tietysti mahdollinen, koska renkaat ovat olleet kivessä kiinni jollain liimaseoksella, mutta jos renkaat olisivat pudonneet, ne olisivat siinä haudan edessä. Ilkivalta on mahdollista, Haapa sanoo Ylelle.

Haapa kertoo, että ilkivalta on harvinaista, eikä olympiarenkaita ole hänen mukaansa viety haudoista aiemmin.

– Viimeisestä hautakivien kaatamisestakin on jo viisitoista vuotta. Silloin asialla oli joku nuorisoporukka, hän kertoo.

Lue myös: Koira puri kaksi ihmistä sairaalakuntoon Porissa

Lue myös: Norjan kuningatar joutunut sairaalahoitoon

Lähde: Yle

Kilpailut

Uusimmat